Teach Yourself Bagpipes by Lindsay Davidson

bringing quality 'piping instruction to you for free
JOIN THE MAILING LIST BY CLICKING HERE
O PROJEKCIE INTERNETOWEJ SZKOŁY GRY NA DUDACH

 Internetowa szkoła gry na dudach została założona przez dr Lindsaya Davidsona, dyplomowanego muzyka, doświadczonego dudziarza i nauczyciela, byłego dyrektora szkoły dudziarskiej w Szkocji. Davidson School of Piping miała filie w USA i Australii zanim została zamknięta, a Lindsay przeprowadził się do Polski, skąd pochodzi jego żona Irena. Davidson School of Piping nie była samodzielnym projektem Lindsaya, w jej powstaniu brali udział Richard Kean ze Stockbridge Pipe Band i Andrew Sutherland z Barnton Pipe Band. Celem było stworzenie Edynburskiej Szkoły Dudziarskiej, lecz pare dni przed jej planowanym założeniem okazało się, że ktoś inny wpadł wcześniej na ten sam pomysł. Takie jest życie...

Davidson School of Piping miała w szczytowym okresie ponad 200 uczniów i 6 nauczycieli, w tym dwóch na pełnym etacie. Z czasem jednak część członków zespołu musiało z powodów finansowych poszukać innego zajęcia, inni porozjeżdżali się po całym świecie. Kiedy Lindsay postanowił pójść naprzód i rozpocząć nowy etap w swoim życiu, podjęto decyzję o zamknięciu szkoły i utworzeniu na jej miejsce szeregu zespołów dudziarskich. Procedura ta trwała rok i zakończyła się sukcesem.

Jeżeli chcesz uczyć się gry na dudach lub rozwijać swoje dudziarskie umiejętności – ta strona jest właśnie dla ciebie!

Strona ta jest całkowicie darmowa. Została stworzona w duchu w jakim Lindsay sam pobierał naukę – bez żadnych opłat, z pasją i pragnieniem rozwoju sztuki dudziarskiej. Autor ma nadzieję, że dzięki tej stronie wiele osób zainteresuje się dudami i rozpocznie naukę gry na nich, a w rezultacie dołączy do zespołów, wybierze się na warsztaty, spotkania, i tak dalej... (i oczywiście kupi instrumenty , książki czy też płyty od wytwórców i innych zainteresowanych tym ludzi).

Możliwe, że w przyszłości zostaną zorganizowane jakieś warsztaty, lub na osobistej stronie Lindsaya będą sprzedawane mp3. Teraz jednak głównym celem jest rozwój teachyourselfbagpipes – internetowej szkoły gry na dudach, jako darmowego serwisu. Nie jest przewidywana sprzedaż chanterów, dud, ani nawet zbiorów utworów – te pozostaną darmowe. Rezultatem całkowicie darmowego charakteru strony powinien być wzrost zainteresowania i rozwój sztuki dudziarskiej. Każdy powinien mieć prawo do nauki, bez żadnych opłat.

Jeżeli tylko chcesz, korzystaj z innych serwisów o podobnym charakterze. Porównuj informacje i porady znalezione tutaj, z wiadomościami zdobytymi gdzie indziej. Na niektóre aspekty gry na dudach istnieje wiele różnorodnych poglądów – niektóre zostały zaprezentowane na tej stronie, wraz z powodami dla których takie a nie inne stanowisko zostało zajęte. Ta strona nie ma na celu stanowić dla nikogo konkurencji!

Nie ma na tej stronie żadnych informacji dotyczących dud z innych krajów, ani też wiadomości o historii lub konstrukcji dud, ich burdonów, przebierki czy jakiejkolwiek innej części. Obecnie strona dotyczy tylko i wyłącznie Wielkich Dud Szkockich (Great Highland Bagpipes), możliwe, że w przyszłości pojawią się dodatkowe działy o małych dudach szkockich (Scottish smallpipes) i chromatycznych Borderpipes. Jednakże gaita, irlandzkie uilleann pipes, zampogna, dudy, kozioł, gaida, dudelsack, northumbrian pipes i wiele innych, to zupełnie inne instrumenty z inną techniką gry. Może ktoś kiedyś założy poświęconą im stronę podobną do tej.

Dział poświęcony piobaireachd (pibroch) pojawi się w przyszłości (dość odległej), kiedy wszystkie podstawowe informacje znajdą się na swoim miejscu.

Pragniemy by jak najwięcej osób miało swój wkład w powstawanie tej strony. Tylko dzięki temu jej użytkownicy, często osoby mieszkające bardzo daleko od jakiegokolwiek nauczyciela, otrzymają realną możliwość nauczenia się czegokolwiek samemu. Potrzebujemy informacji na temat dostawców i dystrybutorów dud, akcesoriów dudziarskich, wytwórców stroików itd. Na stronie powinny znaleźć się linki do jak największej ilości sprzedawców dud, chanterów (przebierek) i stroików. Zależy nam by pokazać, iż strona nie jest przykrywką dla jakiegoś konkretnego sklepu czy wytwórcy instrumentów, lecz istnieje wyłącznie by uczyć i popularyzować grę na dudach. Prosimy też o informacje, jeśli ktoś został nieuczciwie potraktowany przez zespół, sklep, nauczyciela czy też inną instytucję która ma swojego linka na tej stronie. Możemy wówczas usunąć link, na tym jednak poprzestaniemy, nie będziemy zamieszczać żadnych krytycznych informacji na czyjkolwiek temat.

Tak więc jeżeli szukasz „najwyższej jakości ręcznie robionych dud”, przebierki, tunera do burdonów, kiltu, sporrana, walizki lub uszczelniacza do dud, czegokolwiek innego mniej lub bardziej związanego z dudami, czy też dudziarza lub zespołu dudziarskiego do wynajęcia – miejmy nadzieję że znajdziesz tutaj odpowiedni link. Lecz niczego, nawet kawałka sznurka, nie kupisz bezpośrednio na tej stronie, ani teraz, ani w przyszłości. To po prostu nie nasza działka.
           
Oferujemy jedynie to wszystko, czego potrzebujesz by nauczyć się grać na dudach, najlepiej jak to tylko możliwe.

           
Jeżeli podoba ci się ten projekt i chciałbyś pomóc w jego tworzeniu, skontaktuj się z założycielem strony, Lindsayem Davidsonem (email: lindsaydavidson(at)lindsaydavidson(dot)co(dot)uk). Jakiekolwiek wsparcie jest bardzo pomocne, wszelki wkład zostanie z wdzięcznością przyjęty.

           
Jeżeli chcesz pomóc nam w staraniach, by ta strona była szerzej znana i bardziej popularna, skopiuj poniższego e-maila, lub ściągnij plik tesktowy z jego treścią (narazie jedynie po angielsku) i wyślij swoim przyjaciołom, dudziarzom, webmasterom itd.


NIE ROZSYŁAJ SPAMU W NASZYM IMIENIU!!!

"                               
Dear Webmaster,
I have recently came across a free teach yourself bagpipes site. It is a complete school, from zero to intermediate level tunes, with mp3 examples, exercises and very clear and simple instructions arranged in short chapters:
http://www.teachyourselfbagpipes.co.uk

It is set up and led by Lindsay Davidson, PhD, who is from Scotland but lives mainly in Poland. It is an aim of the site many people who for whatever reason find themselves with a practice chanter, not just there, but everywhere, will be able to succeed in learning to play. The belief is that should they stick with piping, all pipers, pipe bands and piping supply services will have something to gain - be it a sale of a bagpipe, music books, reeds, attendance at summer schools, CDs, band membership or one to one lessons. It is in this spirit that the site has been established and is being updated all the time, and it is with this in mind that I respectfully ask if you could possibly find a space on your site for a link.

This is not trying to compete with commercial services, nor detract from them, but rather complement them by getting more people involved and developing the interest of those who already have chanters.

They are not selling anything on this site nor trying to set up competition to anyone.

Piping has for many years been taught free of charge, to its general benefit.

This site is offered in that tradition.

There is a links page for 'where to buy equipment', a 'where to find a pipe band' and a 'where to find a teacher' page. I am sure Lindsay Davidson would be delighted to add a link to you on any of these pages should you wish.

Thank you very much for your time and attention.

Yours,
                                "


About this project
Lindsay Davidson
About the author