Teach Yourself Bagpipes by Lindsay Davidson

bringing quality 'piping instruction to you for free
JOIN THE MAILING LIST BY CLICKING HERE
Układ dłoni i skala.

Ułóż dłonie na przebierce, lewą powyżej prawej (lub na odwrót, jeżeli jesteś leworęczny). Palce mają być proste, z kostkami ułożonymi na linii z przebierką. Kciuk lewej dłoni zatyka otwór z tyłu przebierki, mały palec jest niepotrzebny, trzymamy go z dala od przebierki. Kciuk prawej dłoni należy ułożyć z tyłu przebierki pomiędzy palcem wskazującym i środkowym. Nadgarstki powinny być wyprostowane – dzięki temu będziemy mieli pewność, że do gry używamy jedynie palców, a nie całych rąk.



Poza kciukami i małymi palcami (nazywanymi normalnie), pozostałe palce nazywamy zgodnie z dźwiękiem, który zabrzmi, jeśli je podniesiemy. Tak więc palec wskazujący górnej (lewej) ręki nazwiemy palcem ‘G’, palec środkowy palcem ‘F’, itd.

W poniższym diagramie ‘X’ symbolizuje zamknięty otwór, zaś ‘O’ otwór otwarty.

XX XX XX XX XX XX XX XO OO
X X X X X X O O O
X X X X X O O O X
                 
X X X X O X X X X
X X X O O X X X X
X X O O O X X X X
X O O X X O O O O
                 
DOLNE G DOLNE A B* C D E F GÓRNE G GÓRNE A
   
Nazwy nut: dolne G, dolne A, B*, C, D, E, F, górne G, górne A.

Odczytuj nuty zgodnie z kolejnością, różne przeglądarki i ustawienia rozdzielczości mogą sprawić, że nazwy nut pojawią się w nieodpowiednim miejscu.

WSKAZÓWKI:
  1. Przechodząc od jednego dźwięku do następnego UNIKAJ TZW. CROSSING SOUNDS (więcej o nich przeczytasz w osobnym rozdziale).
  2. Spróbuj poczuć i zapamiętać położenie wszystkich palców podczas grania danej nuty. Pomaga to rozwijać koordynację ruchów.
*nazwa ‘B’ używana jest w brytyjskim nazewnictwie dla dźwięku, który w systemie nazewnictwa niemieckiego (przyjętego również w Polsce) nazywa się ‘H’. Ponieważ wśród polskich dudziarzy przyjęła się już brytyjska nazwa ‘B’, będzie ona konsekwentnie używana w tłumaczeniu. Dlatego też na niniejszej stronie nazwą ‘B’ będzie określany dźwięk, który w standardowej polskiej notacji muzycznej nazywamy ‘H’, nie należy go więc mylić z „polskim” ‘b’ a więc ‘H’ obniżonym o półton.




About this project
Lindsay Davidson
About the author